Vishay/Sprague M39003/03-0147
M39003/03-0147 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0147
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 10% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0147.pdf
Availability of M39003/03-0147
QUANTITY
M39003/03-0147 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0147
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0147
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-0147
Related LinksM39003/, M39003/03-0147 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-0147 Details Description
Related parts for M39003/03-0147
TERM SOLDER TURRET .045"D .125"L datasheet.pdf
IC CLK DATA REC SDH 175MBPS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TVSOP datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 24POS .156 T/H AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 316 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 740MA 350 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf