Vishay/Sprague M39003/03-0170/HSD
M39003/03-0170/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0170/HSD
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0170/HSD.pdf
Availability of M39003/03-0170/HSD
QUANTITY
M39003/03-0170/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0170/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0170/HSD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-0170/HSD
Related LinksM39003/03, M39003/03-0170/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-0170/HSD Details Description
Related parts for M39003/03-0170/HSD
XFRMR LAMINATED 2VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD TRUE 16NSOIC datasheet.pdf
RES 25 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf