Vishay/Sprague M39003/03-0170/TR
M39003/03-0170/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0170/TR
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0170/TR.pdf
Availability of M39003/03-0170/TR
QUANTITY
M39003/03-0170/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0170/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0170/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-0170/TR
Related LinksM39003/0, M39003/03-0170/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-0170/TR Details Description
Related parts for M39003/03-0170/TR
OPTO SENSOR REFLECTIVE 200MM datasheet.pdf
RES SMD 1.87KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DIGITAL AUDIO PWM 8CH 64-TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 4.3V 0.3A SNT6A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3W datasheet.pdf
SCREENED AUTO CABLES datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf