Vishay/Sprague M39003/03-0201/TR
M39003/03-0201/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0201/TR
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 6V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0201/TR.pdf
Availability of M39003/03-0201/TR
QUANTITY
M39003/03-0201/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0201/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0201/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-0201/TR
Related LinksM39003/0, M39003/03-0201/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-0201/TR Details Description
Related parts for M39003/03-0201/TR
FUSE TIP TELECOM 800MA 125V AMMO datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 68 OHM 0404 datasheet.pdf
IC CLK SOURCE USB-DVD 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 35POS PNL MT PINS datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 26AWG 15SAU 8CKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 2MM SMD R/A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
OSC OCXO 100.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf