Vishay/Sprague M39003/03-0260/TR
M39003/03-0260/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0260/TR
Brief Description
CAP TANT 120UF 10% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0260/TR.pdf
Availability of M39003/03-0260/TR
QUANTITY
M39003/03-0260/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0260/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0260/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-0260/TR
Related LinksM39003/0, M39003/03-0260/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-0260/TR Details Description
Related parts for M39003/03-0260/TR
JUMPER-H1503TR/A3048S/H1501TR 2" datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 125W STER D 64HTQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC 8SOPA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 260MA 6.04 OHM datasheet.pdf
CONN HDR 40POS .5MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 20POS datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 0.3UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf