Vishay/Sprague M39003/03-0328/HSD
M39003/03-0328/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0328/HSD
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 390UF 10% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0328/HSD.pdf
Availability of M39003/03-0328/HSD
QUANTITY
M39003/03-0328/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0328/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0328/HSD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-0328/HSD
Related LinksM39003/03, M39003/03-0328/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-0328/HSD Details Description
Related parts for M39003/03-0328/HSD
SWITCH SPDT 1A 125V ROLLER LEVER datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
IC VREF GND REF 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 5A TO220AC datasheet.pdf
POWER EDGE ASSY SIGNAL 3 SEG SLD datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMA 50 OHM datasheet.pdf