Vishay/Sprague M39003/03-0337/TR
M39003/03-0337/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0337/TR
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 15V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0337/TR.pdf
Availability of M39003/03-0337/TR
QUANTITY
M39003/03-0337/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0337/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0337/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-0337/TR
Related LinksM39003/0, M39003/03-0337/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-0337/TR Details Description
Related parts for M39003/03-0337/TR
FLKM34 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 16DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" SNGL GOLD datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 56POS .156 R/A AU datasheet.pdf
OSC MEMS 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
SAC-5P-MS/2 0-647 SCO BK datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 8.2UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf