Vishay/Sprague M39003/03-0428/TR
M39003/03-0428/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0428/TR
Brief Description
CAP TANT 390UF 10% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0428/TR.pdf
Availability of M39003/03-0428/TR
QUANTITY
M39003/03-0428/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0428/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0428/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-0428/TR
Related LinksM39003/0, M39003/03-0428/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-0428/TR Details Description
Related parts for M39003/03-0428/TR
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf