Vishay/Sprague M39003/03-0471/99
M39003/03-0471/99 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0471/99
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 10% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0471/99.pdf
Availability of M39003/03-0471/99
QUANTITY
M39003/03-0471/99 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0471/99
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0471/99
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-0471/99
Related LinksM39003/0, M39003/03-0471/99 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-0471/99 Details Description
Related parts for M39003/03-0471/99
CONN RECEPT PIN .037-.043".375"L datasheet.pdf
ADC 10BIT 1CH 500KSPS SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 470PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
TRANSISTOR RF POWER LDMOS ACC-4L datasheet.pdf
RES 249 OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
TXS RELAY 2 FORM C 24V datasheet.pdf