Amphenol Industrial PTSF06SE-10-6S
PTSF06SE-10-6S picture photo
Mfg. Part Number
PTSF06SE-10-6S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG W/SOCKETS
Datasheet Download
PTSF06SE-10-6S.pdf
Availability of PTSF06SE-10-6S
QUANTITY
PTSF06SE-10-6S Order Process
Ship out your order
Specifications of PTSF06SE-10-6S
Internal Part NumberEIS-PTSF06SE-10-6S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
Packaging-
Connector Type-
Number of Positions-
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting Type-
Termination-
Fastening Type-
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTSF06SE-10-6S
Related LinksPTSF06S, PTSF06SE-10-6S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTSF06SE-10-6S Details Description
Related parts for PTSF06SE-10-6S
SHIELD BAG 10X14" MTL-OUT 100PK datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 50POS 15GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf