Vishay/Sprague M39003/03-2033/TR
M39003/03-2033/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-2033/TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 20% 15V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-2033/TR.pdf
Availability of M39003/03-2033/TR
QUANTITY
M39003/03-2033/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-2033/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/03-2033/TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-2033/TR
Related LinksM39003/0, M39003/03-2033/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-2033/TR Details Description
Related parts for M39003/03-2033/TR
CONN HEADER 17POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 10 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
2000 PPR datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
TOUCH DISPLAY FUSION 4 4.3" PCAP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 1K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4POS SLD CUP datasheet.pdf