Bourns Inc. 3266Y-1-102RLF
3266Y-1-102RLF picture photo
Mfg. Part Number
3266Y-1-102RLF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
3266Y-1-102RLF.pdf
Availability of 3266Y-1-102RLF
QUANTITY
3266Y-1-102RLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3266Y-1-102RLF
Internal Part NumberEIS-3266Y-1-102RLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3266 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.31mm x 6.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3266Y-1-102RLF
Related Links3266Y-1, 3266Y-1-102RLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3266Y-1-102RLF Details Description
Related parts for 3266Y-1-102RLF
DIODE ARRAY GP 600V 12A DO203AA datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.3A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 10A 250V datasheet.pdf