Nichicon UPM1V561MHD1TO
UPM1V561MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPM1V561MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPM1V561MHD1TO.pdf
Availability of UPM1V561MHD1TO
QUANTITY
UPM1V561MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1V561MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPM1V561MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.16A
Impedance41 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1V561MHD1TO
Related LinksUPM1V56, UPM1V561MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1V561MHD1TO Details Description
Related parts for UPM1V561MHD1TO
CONN HEADR BRKWAY .100 38POS STR datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC DRIVER TRIPLE DIFF 24-LFCSP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOUT W/REF TSOT23-8 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 496 I/O 672FPBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.5A 8WSON datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 7SKT SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf