Vishay/Sprague M39003/03-2039/TR
M39003/03-2039/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-2039/TR
Brief Description
CAP TANT 150UF 20% 15V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-2039/TR.pdf
Availability of M39003/03-2039/TR
QUANTITY
M39003/03-2039/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-2039/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/03-2039/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-2039/TR
Related LinksM39003/0, M39003/03-2039/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-2039/TR Details Description
Related parts for M39003/03-2039/TR
RES 1.87M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU M683XX 25MHZ 241PGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 1.2A SC70-3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
B-S-123-06 16-14 STEEL RING #6 datasheet.pdf
RES 92 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 20.0K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 20DSO datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 480VAC AXIAL datasheet.pdf