Vishay/Sprague M39003/03-2051/TR
M39003/03-2051/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-2051/TR
Brief Description
CAP TANT 22UF 10% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-2051/TR.pdf
Availability of M39003/03-2051/TR
QUANTITY
M39003/03-2051/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-2051/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/03-2051/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-2051/TR
Related LinksM39003/0, M39003/03-2051/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-2051/TR Details Description
Related parts for M39003/03-2051/TR
FILTER LINE 8.7MH 2.0A TYPE 21N datasheet.pdf
CONN RECEPT VERT 32POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
UNIV 100-240VAC-24VDC CONT NEMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf