Vishay/Sprague M39003/03-2055/HSD
M39003/03-2055/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-2055/HSD
Brief Description
CAP TANT 68UF 10% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-2055/HSD.pdf
Availability of M39003/03-2055/HSD
QUANTITY
M39003/03-2055/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-2055/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/03-2055/HSD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-2055/HSD
Related LinksM39003/03, M39003/03-2055/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-2055/HSD Details Description
Related parts for M39003/03-2055/HSD
IC SW QUAD ANLG ESD SPST 16-SOIC datasheet.pdf
IC OCTAL FRAMER T1/E1/J1 256-BGA datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 2.71"L X 1.91"W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 550V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf