Vishay/Sprague M39003/03-3029/TR
M39003/03-3029/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-3029/TR
Brief Description
CAP TANT 470UF 10% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-3029/TR.pdf
Availability of M39003/03-3029/TR
QUANTITY
M39003/03-3029/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-3029/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/03-3029/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-3029/TR
Related LinksM39003/0, M39003/03-3029/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-3029/TR Details Description
Related parts for M39003/03-3029/TR
CONN SMB JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 30AWG GREEN 100' datasheet.pdf
SENSOR DIST MEASUR 24CM DIGI datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V D618 datasheet.pdf
IC DIGITAL MEDIA SOC 337-NFBGA datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 8A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf