Vishay/Sprague M39003/03-3037/TR
M39003/03-3037/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-3037/TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 15V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-3037/TR.pdf
Availability of M39003/03-3037/TR
QUANTITY
M39003/03-3037/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-3037/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/03-3037/TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-3037/TR
Related LinksM39003/0, M39003/03-3037/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-3037/TR Details Description
Related parts for M39003/03-3037/TR
JUMPER-H2788TR/C2065G/H2788TR 2" datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 320MA 610 MOHM datasheet.pdf
RF SENSOR datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC SMA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 18.5A 2.3 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT datasheet.pdf