Vishay/Sprague M39003/03-3053/HSD
M39003/03-3053/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-3053/HSD
Brief Description
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-3053/HSD.pdf
Availability of M39003/03-3053/HSD
QUANTITY
M39003/03-3053/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-3053/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/03-3053/HSD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance27µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-3053/HSD
Related LinksM39003/03, M39003/03-3053/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-3053/HSD Details Description
Related parts for M39003/03-3053/HSD
CONN FFC VERT 29POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
IC INVERTER HEX TTL 14-SOEIAJ datasheet.pdf
THYRISTOR 90V 250A SMB datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A PCB RCPT 6SKT datasheet.pdf
VINYL INSL BUTTED SEAM RING TONG datasheet.pdf
SMB PLUG RA 50OHM RG316 DS datasheet.pdf
TV 11C 11#16 PIN RECP datasheet.pdf
LJT 37C 37#16 PIN WALL RECP datasheet.pdf
1UF 25V 10X7X3,5MM 125C 20000H datasheet.pdf