Vishay/Sprague M39003/03-4014
M39003/03-4014 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-4014
Brief Description
CAP TANT 1000UF 10% 6V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-4014.pdf
Availability of M39003/03-4014
QUANTITY
M39003/03-4014 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-4014
Internal Part NumberEIS-M39003/03-4014
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateD (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-4014
Related LinksM39003/, M39003/03-4014 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-4014 Details Description
Related parts for M39003/03-4014
IC REG LDO 1.8V 0.75A 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
RES MO 2W 0.39 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 100V SCREW datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 390K OHM 0804 datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
AM60510-127 WASHER datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf