Vishay/Sprague M39003/03-4016/TR
M39003/03-4016/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-4016/TR
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 10% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-4016/TR.pdf
Availability of M39003/03-4016/TR
QUANTITY
M39003/03-4016/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-4016/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/03-4016/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateD (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-4016/TR
Related LinksM39003/0, M39003/03-4016/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-4016/TR Details Description
Related parts for M39003/03-4016/TR
IC REG LDO 12V 5A TO247-3 datasheet.pdf
IC RF POWER DETECTOR TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN STACKING 2.8MM-3.3MM 28POS datasheet.pdf
CAP CER 390PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V 8MSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 15W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT TH CLIP TIN datasheet.pdf
CAP CER 56PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf