Vishay/Sprague M39003/03-4070/TR
M39003/03-4070/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-4070/TR
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-4070/TR.pdf
Availability of M39003/03-4070/TR
QUANTITY
M39003/03-4070/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-4070/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/03-4070/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateD (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-4070/TR
Related LinksM39003/0, M39003/03-4070/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-4070/TR Details Description
Related parts for M39003/03-4070/TR
CONN HEADER 3MM 8POS R/A GOLD datasheet.pdf
CARDEDGE 130POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
CERAMIC LED PCB W/ADH REBEL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf