Vishay/Sprague M39003/03-4070
M39003/03-4070 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-4070
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-4070.pdf
Availability of M39003/03-4070
QUANTITY
M39003/03-4070 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-4070
Internal Part NumberEIS-M39003/03-4070
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateD (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-4070
Related LinksM39003/, M39003/03-4070 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-4070 Details Description
Related parts for M39003/03-4070
CONN FERRULE W TYPE 24AWG BLUE datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 800KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
INSULATION TESTER ANALOG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25KV R85 DISK datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf