Vishay/Sprague M39003/09-0031/TR
M39003/09-0031/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-0031/TR
Brief Description
CAP TANT 150UF 10% 15V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-0031/TR.pdf
Availability of M39003/09-0031/TR
QUANTITY
M39003/09-0031/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-0031/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/09-0031/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)65 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-0031/TR
Related LinksM39003/0, M39003/09-0031/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-0031/TR Details Description
Related parts for M39003/09-0031/TR
FUSE CERAMIC 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 13.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 51 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.1V SC70-3 datasheet.pdf
CAP TANT 140UF 20% 60V AXIAL datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC PWR AMP MMIC PHEMT 1W 32QFN datasheet.pdf