Vishay/Sprague M39003/09-0040/HSD
M39003/09-0040/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-0040/HSD
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 5% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-0040/HSD.pdf
Availability of M39003/09-0040/HSD
QUANTITY
M39003/09-0040/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-0040/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/09-0040/HSD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)110 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-0040/HSD
Related LinksM39003/09, M39003/09-0040/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-0040/HSD Details Description
Related parts for M39003/09-0040/HSD
RELAY GEN PURPOSE DPDT 25A 240V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 5% 2W 6432 datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 50V 10% 1210 datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 8COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
3G3_X INPUT AC REACTOR datasheet.pdf
CAP FILM 2.4NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf