Vishay/Sprague M39003/09-0047/TR
M39003/09-0047/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-0047/TR
Brief Description
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-0047/TR.pdf
Availability of M39003/09-0047/TR
QUANTITY
M39003/09-0047/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-0047/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/09-0047/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)95 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-0047/TR
Related LinksM39003/0, M39003/09-0047/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-0047/TR Details Description
Related parts for M39003/09-0047/TR
TRANSCEIVER RF 916MHZ 20PIN SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 300MA DO35 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT DUAL 65MSPS 64LFCSP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 20% 60V AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 450V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 114.285MHZ 6-CLCC datasheet.pdf