Vishay/Sprague M39003/09-0061H
M39003/09-0061H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-0061H
Brief Description
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-0061H.pdf
Availability of M39003/09-0061H
QUANTITY
M39003/09-0061H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-0061H
Internal Part NumberEIS-M39003/09-0061H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-0061H
Related LinksM39003/, M39003/09-0061H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-0061H Details Description
Related parts for M39003/09-0061H
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V DPAK datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 140MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf