Vishay/Sprague M39003/09-0141/TR
M39003/09-0141/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-0141/TR
Brief Description
CAP TANT 47UF 10% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-0141/TR.pdf
Availability of M39003/09-0141/TR
QUANTITY
M39003/09-0141/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-0141/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/09-0141/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)110 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-0141/TR
Related LinksM39003/0, M39003/09-0141/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-0141/TR Details Description
Related parts for M39003/09-0141/TR
IC REG LDO 3V 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 90V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEADER TURRET 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 320MA 940 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf