Vishay/Sprague M39003/09-0161
M39003/09-0161 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-0161
Brief Description
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-0161.pdf
Availability of M39003/09-0161
QUANTITY
M39003/09-0161 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-0161
Internal Part NumberEIS-M39003/09-0161
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-0161
Related LinksM39003/, M39003/09-0161 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-0161 Details Description
Related parts for M39003/09-0161
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.8W D 16TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMP datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 780FBGA datasheet.pdf
RES 7.2K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf