Vishay/Sprague M39003/09-0162/HSD
M39003/09-0162/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-0162/HSD
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-0162/HSD.pdf
Availability of M39003/09-0162/HSD
QUANTITY
M39003/09-0162/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-0162/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/09-0162/HSD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-0162/HSD
Related LinksM39003/09, M39003/09-0162/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-0162/HSD Details Description
Related parts for M39003/09-0162/HSD
RES SMD 261 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 16.5VC 1.5KE datasheet.pdf
DRIP SHIELD 72" GREY datasheet.pdf
RES 9 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 189 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf