Vishay/Sprague M39003/09-0242/TR
M39003/09-0242/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-0242/TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 20% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-0242/TR.pdf
Availability of M39003/09-0242/TR
QUANTITY
M39003/09-0242/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-0242/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/09-0242/TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)110 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-0242/TR
Related LinksM39003/0, M39003/09-0242/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-0242/TR Details Description
Related parts for M39003/09-0242/TR
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V datasheet.pdf
CONV DC-DC 48V IN 3.3V OUT 50W datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 16CDIP datasheet.pdf
RES SMD 56.2KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf