Vishay/Sprague M39003/09-0343H
M39003/09-0343H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-0343H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 56UF 5% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-0343H.pdf
Availability of M39003/09-0343H
QUANTITY
M39003/09-0343H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-0343H
Internal Part NumberEIS-M39003/09-0343H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-0343H
Related LinksM39003/, M39003/09-0343H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-0343H Details Description
Related parts for M39003/09-0343H
CONN HOUSING BH 4POS 4.0MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT363 datasheet.pdf
FIXED IND 6UH 3.6A 16.4 MOHM SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 32V 1000W datasheet.pdf
COPPER LUG TERMINAL datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TI900 TO-220 0.12MM W/ADH datasheet.pdf