Vishay/Sprague M39003/09-2039/TR
M39003/09-2039/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-2039/TR
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-2039/TR.pdf
Availability of M39003/09-2039/TR
QUANTITY
M39003/09-2039/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-2039/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/09-2039/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-2039/TR
Related LinksM39003/0, M39003/09-2039/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-2039/TR Details Description
Related parts for M39003/09-2039/TR
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
IC CIRCUIT RESET PWR-ON SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 200MW SOT323 datasheet.pdf
IC MPU W/RTC 32KB 16MHZ 40-DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN JACK SCREW M2 0.197" datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CASE HARD CARRY WAVESURFER-MXS-B datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
AM5 SWITCH 6A SPST-NC SHRT RLLR datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf