Vishay/Sprague M39003/09-2061/TR
M39003/09-2061/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-2061/TR
Brief Description
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-2061/TR.pdf
Availability of M39003/09-2061/TR
QUANTITY
M39003/09-2061/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-2061/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/09-2061/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-2061/TR
Related LinksM39003/0, M39003/09-2061/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-2061/TR Details Description
Related parts for M39003/09-2061/TR
CONN INV HEADER 2-FB 48POS 5ROW datasheet.pdf
CONN HEADR 1.27MM 10POS GOLD SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 208LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.2A 210 MOHM TH datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC datasheet.pdf
TOOL TERMINATION W/HEAD SET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
IC I2C TO 1WIRE BRIDGE 6TSOC datasheet.pdf
CAP FILM 22 UF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
TV 6C 6#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
Micropower, Step-Up/Step-Down Switching Regulator; Adjustable and Fixed 3.3 V, 5 V, 12 V IC datasheet.pdf