Vishay/Sprague M39003/09-3008/HSD
M39003/09-3008/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-3008/HSD
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 330UF 5% 6V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-3008/HSD.pdf
Availability of M39003/09-3008/HSD
QUANTITY
M39003/09-3008/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-3008/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/09-3008/HSD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-3008/HSD
Related LinksM39003/09, M39003/09-3008/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-3008/HSD Details Description
Related parts for M39003/09-3008/HSD
RES 105 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A2015R/X 8" datasheet.pdf
CONN HEADER .312 VERT 3POS TIN datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
IC ADC I2C/SRL 10BIT 4CH 8UMAX datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
H48-6C SHEET 150X150X1MM W/ADH datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 19COND 0.050" datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf