Vishay/Sprague M39003/09-3061H
M39003/09-3061H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-3061H
Brief Description
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-3061H.pdf
Availability of M39003/09-3061H
QUANTITY
M39003/09-3061H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-3061H
Internal Part NumberEIS-M39003/09-3061H
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-3061H
Related LinksM39003/, M39003/09-3061H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-3061H Details Description
Related parts for M39003/09-3061H
CONN HEADER .100 SNGL STR 1POS datasheet.pdf
IC FPGA 597 I/O 780FBGA datasheet.pdf
RES SMD 1.78KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 11A I2PAK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 52PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SURFACE FB BELT 8X96" A MED datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP 390 UF 20% 100 V datasheet.pdf