Vishay/Sprague M39006/09-8800
M39006/09-8800 picture photo
Mfg. Part Number
M39006/09-8800
Brief Description
CAP TANT 43UF 10% 100V AXIAL
Datasheet Download
M39006/09-8800.pdf
Availability of M39006/09-8800
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M39006/09-8800 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39006/09-8800
Internal Part NumberEIS-M39006/09-8800
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLM39006/09,21 P and R Series 05/Dec/2013
PCN Assembly/OriginSilver Case Wet Tantalum 02/Dec/2014
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39006/09, CLR65
PackagingBulk
Capacitance43µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.406" Dia x 0.828" L (10.31mm x 21.03mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT3
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39006/09-8800
Related LinksM39006/, M39006/09-8800 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39006/09-8800 Details Description
Related parts for M39006/09-8800
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 23MM PANEL datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.8V 4-USP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC XO 5.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 50A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf