Vishay/Sprague M39006/21-0050
M39006/21-0050 picture photo
Mfg. Part Number
M39006/21-0050
Brief Description
CAP TANT 33UF 10% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39006/21-0050.pdf
Availability of M39006/21-0050
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M39006/21-0050 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39006/21-0050
Internal Part NumberEIS-M39006/21-0050
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSilver Case Wet Tantalum 02/Dec/2014
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39006/21, CLR69
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.219" Dia x 0.515" L (5.56mm x 13.08mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT1
FeaturesMilitary
Failure RateL (2%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39006/21-0050
Related LinksM39006/, M39006/21-0050 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39006/21-0050 Details Description
Related parts for M39006/21-0050
IC ADC 12BIT 2.7V 8CH SPI 16SOIC datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.1PF 25V 0402 datasheet.pdf
COVERPLATE L6-20R SNGL FLIP LID datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (K-390-34) datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 290MA 1.74 OHM datasheet.pdf