Vishay/Sprague M39006/22-0108
M39006/22-0108 picture photo
Mfg. Part Number
M39006/22-0108
Brief Description
CAP TANT 40UF 10% 30V AXIAL
Datasheet Download
M39006/22-0108.pdf
Availability of M39006/22-0108
QUANTITY
M39006/22-0108 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39006/22-0108
Internal Part NumberEIS-M39006/22-0108
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39006/22, CLR79
PackagingBulk
Capacitance40µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated30V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.704" L (7.92mm x 17.88mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT2
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39006/22-0108
Related LinksM39006/, M39006/22-0108 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39006/22-0108 Details Description
Related parts for M39006/22-0108
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
VARISTOR 354V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 20MA 36.4 OHM datasheet.pdf
CONN SPRING 45POS SNGL .217 PCB datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CAP CER 22PF 10V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 2POS SNGL SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf