Vishay/Sprague M39006/22-0174
M39006/22-0174 picture photo
Mfg. Part Number
M39006/22-0174
Brief Description
CAP TANT 40UF 10% 75V AXIAL
Datasheet Download
M39006/22-0174.pdf
Availability of M39006/22-0174
QUANTITY
M39006/22-0174 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39006/22-0174
Internal Part NumberEIS-M39006/22-0174
PackagingBulk
Capacitance40µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.406" Dia x 0.828" L (10.31mm x 21.03mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT3
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39006/22-0174
Related LinksM39006/, M39006/22-0174 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39006/22-0174 Details Description
Related parts for M39006/22-0174
POLYSWITCH 0.30A HOLD SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 22 OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC PREC TRPL SPPLY MONITOR 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 99MM datasheet.pdf