Yageo RT0603CRD071K18L
RT0603CRD071K18L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD071K18L
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD071K18L.pdf
Availability of RT0603CRD071K18L
QUANTITY
RT0603CRD071K18L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD071K18L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD071K18L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD071K18L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD071K18L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD071K18L Details Description
Related parts for RT0603CRD071K18L
CONN HEADER 12POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CAP PTFE 6.2PF 0.5PF 500V SMD datasheet.pdf
CONN ADAPTR NIPPLE PLUG-UHF PLUG datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 14A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
MODULE XFRMR datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf