Vishay/Sprague M39006/25-0088H
M39006/25-0088H picture photo
Mfg. Part Number
M39006/25-0088H
Brief Description
CAP TANT 82UF 10% 125V AXIAL
Datasheet Download
M39006/25-0088H.pdf
Availability of M39006/25-0088H
QUANTITY
M39006/25-0088H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39006/25-0088H
Internal Part NumberEIS-M39006/25-0088H
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39006/25, CLR81
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated125V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.406" Dia x 1.126" L (10.31mm x 28.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT4
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39006/25-0088H
Related LinksM39006/, M39006/25-0088H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39006/25-0088H Details Description
Related parts for M39006/25-0088H
Connector Header, Bottom Entry 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC DAS 8CH 12BIT T/H LP 20-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 12 OHM 0804 datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO VOL CTRL 16-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONN SHROUDED HDR 2.54MM 40POS datasheet.pdf
CAP TANT 750UF 10V 20% 3025 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf