Vishay/Sprague M39006/25-0108H
M39006/25-0108H picture photo
Mfg. Part Number
M39006/25-0108H
Brief Description
CAP TANT 560UF 10% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39006/25-0108H.pdf
Availability of M39006/25-0108H
QUANTITY
M39006/25-0108H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39006/25-0108H
Internal Part NumberEIS-M39006/25-0108H
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39006/25, CLR81
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.704" L (7.92mm x 17.88mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT2
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39006/25-0108H
Related LinksM39006/, M39006/25-0108H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39006/25-0108H Details Description
Related parts for M39006/25-0108H
MOSFET N-CH 60V 57A TO-247AC datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
VARISTOR 90V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 12-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 221K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC HYBRID MOTOR DVR 2.4A 28SIP datasheet.pdf
IC COMPARATOR 280MHZ 12QFN datasheet.pdf