TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T9AS1D22-15
T9AS1D22-15 picture photo
Mfg. Part Number
T9AS1D22-15
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 15V
Datasheet Download
T9AS1D22-15.pdf
Availability of T9AS1D22-15
QUANTITY
T9AS1D22-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of T9AS1D22-15
Internal Part NumberEIS-T9AS1D22-15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductT9A Series Relys
Standard Package250
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesT9A
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current66.7mA
Coil Voltage15VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)11.25 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.5 VDC
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1 W
Coil Resistance225 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T9AS1D22-15
Related LinksT9AS1, T9AS1D22-15 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
T9AS1D22-15 Details Description
Related parts for T9AS1D22-15
RES SMD 1M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN IDC ZR 3POS 1.5MM 30AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 26AWG .100 BLUE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9.5A SO-8FL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 121K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HEADER 0.100 14 POSITIONS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT RA datasheet.pdf