Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE3K57
RNCF0805BTE3K57 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE3K57
Brief Description
RES SMD 3.57K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE3K57.pdf
Availability of RNCF0805BTE3K57
QUANTITY
RNCF0805BTE3K57 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE3K57
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE3K57
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.57k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE3K57
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE3K57 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE3K57 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE3K57
CONN PLUG 2COND PHONE SOLDER LUG datasheet.pdf
IC HEX VOLT-LVL SHIFTER 16-SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 205X72MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 27.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf