SSI Technologies Inc P51-75-S-F-MD-20MA-000-000
P51-75-S-F-MD-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-S-F-MD-20MA-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 75PSIS 1/8 NPT 4-20 MA
Datasheet Download
P51-75-S-F-MD-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-75-S-F-MD-20MA-000-000
QUANTITY
P51-75-S-F-MD-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-S-F-MD-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-75-S-F-MD-20MA-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-S-F-MD-20MA-000-000
Related LinksP51-75-S-F-MD, P51-75-S-F-MD-20MA-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-75-S-F-MD-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-75-S-F-MD-20MA-000-000
CAP TANT 15UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL,PIDG R 22-16 10 datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP TACT RND RED/FROSTD WHT LENS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
UM10-3612 SAFETY MAT 10M CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
CIRC-O-GIDE SNAP 0.312X0.236" BK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 10A 120V datasheet.pdf