Vishay/Dale RLR20C10R0GPRSL
RLR20C10R0GPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C10R0GPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C10R0GPRSL.pdf
Availability of RLR20C10R0GPRSL
QUANTITY
RLR20C10R0GPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C10R0GPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C10R0GPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C10R0GPRSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C10R0GPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C10R0GPRSL Details Description
Related parts for RLR20C10R0GPRSL
CONN HEADER 5POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 5POS PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS 0.8MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NPO 0603 datasheet.pdf