Vishay/Sprague M39006/25-0170H
M39006/25-0170H picture photo
Mfg. Part Number
M39006/25-0170H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 10% 125V AXIAL
Datasheet Download
M39006/25-0170H.pdf
Availability of M39006/25-0170H
QUANTITY
M39006/25-0170H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39006/25-0170H
Internal Part NumberEIS-M39006/25-0170H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39006/25, CLR81
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated125V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.219" Dia x 0.515" L (5.56mm x 13.08mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT1
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39006/25-0170H
Related LinksM39006/, M39006/25-0170H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39006/25-0170H Details Description
Related parts for M39006/25-0170H
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
LCD COG GRAPH 128X65 NO REFL datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
RES 220 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
COVER HINGED STR 12X12X72" datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 60W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf