Vishay/Sprague M39006/30-0521H
M39006/30-0521H picture photo
Mfg. Part Number
M39006/30-0521H
Brief Description
CAP TANT 10UF 20% 25V AXIAL
Datasheet Download
M39006/30-0521H.pdf
Availability of M39006/30-0521H
QUANTITY
M39006/30-0521H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39006/30-0521H
Internal Part NumberEIS-M39006/30-0521H
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39006/30, CLR90
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.66 Ohm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.219" Dia x 0.515" L (5.56mm x 13.08mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT1
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39006/30-0521H
Related LinksM39006/, M39006/30-0521H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39006/30-0521H Details Description
Related parts for M39006/30-0521H
LED BLUE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 50MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
50 CKT STICK GUIDE LEFT datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-15VOUT 6W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 44A DFN datasheet.pdf