KEMET M39014/05-2303
M39014/05-2303 picture photo
Mfg. Part Number
M39014/05-2303
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V 10% AXIAL
Datasheet Download
M39014/05-2303.pdf
Availability of M39014/05-2303
QUANTITY
M39014/05-2303 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39014/05-2303
Internal Part NumberEIS-M39014/05-2303
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39014, CKR14
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBR
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.140" Dia x 0.390" L (3.56mm x 9.91mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39014/05-2303
Related LinksM39014/, M39014/05-2303 Datasheet, KEMET Distributor
M39014/05-2303 Details Description
Related parts for M39014/05-2303
POT 1K OHM 1.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN EJECTOR LATCH SHORT datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 160 OHM 5% AXL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1.2A DO219AB datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 69MA 9.4 OHM TH datasheet.pdf
RES 900 OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 8GBIT 933MHZ TFBGA datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 65POS HL LOW P datasheet.pdf